Končnice svetovnega pokala za ženske: Škotska proti Avstriji, Wales proti Bosni in Hercegovini, Portugalska proti Belgiji v 1. krogu

Končnice svetovnega pokala za ženske: Škotska proti Avstriji, Wales proti Bosni in Hercegovini, Portugalska proti Belgiji v 1. krogu

Evropske kvalifikacije za svetovno prvenstvo v nogometu za ženske 2023 bodo potekale 6. in 11. oktobra, pri čemer bo šest ekip začelo v 1. krogu, nadaljnje tri pa bodo čakale v 2. krogu, da bodo igrale proti zmagovalkam prvih kvalifikacij.

play-off nosilec

1. krog (6. oktober)

Portugalska – Belgija (18:00 CET)
Wales – Bosna in Hercegovina (20:15 CET)
Škotska proti Avstriji (20:35 CET)


2. krog (11. oktober)

Portugalska/Belgija – Islandija (razpored bo potrjen)
Škotska/Avstrija – Republika Irska (razpored bo potrjen)
Švica – Wales/Bosna in Hercegovina (19:00 CET)

Vse tekme končnice, ki so izenačene po 90 minutah, bodo šle v podaljške in enajstmetrovke, če bodo potrebne


Kdo je neposredno usposobljen?

Prvouvrščena zmagovalca končnice na podlagi rezultatov skupinskega dela kvalifikacij (proti prvo, tretje, četrto in petouvrščenim v svojih skupinah) in v 2. krogu končnice se uvrstita v finalni del. , ki bo potekal v Avstraliji in Novi Zelandiji od 20. julija do 20. avgusta. Zmagovalec preostalega dvoboja se bo med 17. in 23. februarjem udeležil medkonfederacijskih kvalifikacij na Novi Zelandiji.

1. krog: četrtek, 6. oktober

Portugalska – Belgija (18:00 CET)

  • Obe ekipi ciljata na svoj prvenec na svetovnem prvenstvu.
  • Belgija se je na UEFA Women’s EURO 2022 uvrstila v četrtfinale. Portugalska je izpadla v skupinskem delu.
  • Belgija je šest tekem brez poraza proti Portugalski, ki je Belgijce nazadnje premagala leta 1998.
  • Zmagovalec igra doma proti Islandiji (ki se tudi nikoli ni uvrstila na svetovno prvenstvo).

Wales – Bosna in Hercegovina (20:15 CET)

  • Obe ekipi se pomerita v svoji prvi končnici za finale.
  • Srečala sta se v isti kvalifikacijski skupini za svetovno prvenstvo 2019, Wales pa je obe tekmi dobil z 1:0.
  • Zmagovalec igra doma v Švici (ki je sodelovala tudi na svetovnem prvenstvu 2015).

Škotska proti Avstriji (20:35 CET)

  • Škotska se je uvrstila na svetovno prvenstvo 2019 in izpadla v skupinskem delu.
  • Avstrija se je po uvrstitvi v polfinale leta 2017 uvrstila v četrtfinale UEFA Women’s EURO 2022. Še nikoli niste igrali na svetovnem prvenstvu.
  • Avstrija je do zdaj odigrala le eno tekmo končnice, v kvalifikacijah za EURO 2013 za ženske 2013 pa je izgubila proti Rusiji s skupnim izidom 3:1.
  • Zmagovalec igra doma proti Republiki Irski (v upanju na svoj prvenec na velikem turnirju).

Kako bo odločena uvrstitev zmagovalca končnice

Za določitev razvrstitve zmagovalcev izločilnih tekem se rezultati izločilnih krogov 2 (tri točke, podeljene za zmago, ena za remi in nobena za poraz) dodajo rezultatom faznih tekem. Razvrstitev tekmovalcev v skupini navzgor (glej točko 14.04 uradnih predpisov). Naslednja merila se uporabljajo v navedenem vrstnem redu:

1: boljši rezultat

2: najboljša gol razlika

3: Največ doseženih golov

4: Največ golov je bilo doseženih v gosteh

5: Največje število zmag

6: Največje število zmag v gosteh

7: Najmanj disciplinskih točk izključno zaradi rumenih in rdečih kartonov igralcev in trenerskega štaba (rdeči karton = 3 točke, rumeni karton = 1 točka, izključitev zaradi dveh rumenih kartonov na tekmi = 3 točke)

8: Najvišje mesto na lestvici koeficientov ženskih reprezentanc UEFA, ki se uporablja za žreb skupinskega dela (glej Prilogo B.1.2 Uradnih pravil).

Uvrstitev po skupinskem delu



Interkonfederacijske končnice

Od 17. do 23. februarja bo na Novi Zelandiji potekal turnir desetih ekip, na katerem bodo določeni zadnji trije finalisti, UEFA pa bo zastopana s tretjim najboljšim zmagovalcem končnice.

Mesta po zvezah/udeležencih
AFC: 2 (Kitajski Tajpej, Tajska)
CAF: 2 (Kamerun, Senegal)
CONCACAF: 2 (Haiti, Panama)
CONMEBOL: 2 (Čile, Paragvaj)
OFC: 1 (Papua Nova Gvineja)
UEFA: 1

Ekipe bodo razdeljene v tri skupine: dve ekipi od treh in ena ekipa od štirih, glede na lestvico FIFA. Tri skupine se bodo igrale kot ločena izločilna tekmovanja, pri čemer se bo zmagovalec vsake uvrstil na svetovno prvenstvo. V dveh skupinah po tri prvi nosilec napreduje neposredno v finale (po prijateljski tekmi proti Novi Zelandiji ali državi gostiteljici) in se sreča z zmagovalcema polfinala med drugima dvema ekipama v svoji skupini.

Kdo je že uvrščen na svetovno prvenstvo?

Gostitelji: 2 (Avstralija, Nova Zelandija)
AFC: 5 (Kitajska, Japonska, Filipini*, Južna Koreja, Vietnam*)
CAF: 4 (Maroko*, Nigerija, Južna Afrika, Zambija*)
CONCACAF: 4 (Kanada, Kostarika, Jamajka, ZDA)
CONMEBOL: 3 (Argentina, Brazilija, Kolumbija)
UEFA: 11 (Danska, Anglija, Francija, Nemčija, Italija, Nizozemska, Norveška, Španija, Švedska, 2 zmagovalca končnice še nista določena)
Medkonfederacijska končnica: 3 bodo še potrjene

*Debitantke

Leave a Comment

Your email address will not be published.